Çocuklarda Çölyak Hastalığı

0 216

Hemen hemen her bireyde bulunan özelliklede bir yaşına girmiş daha çok belirtileri gözüken çocuklarda çölyak hastalığı birçok farklı özellik ile karşımıza çıkan hastalıktır. Bu hastalık bazılarında olmasına rağmen hiçbir belirti vermiyor veya çok hafif bir şekilde bu durumu atlatabiliyorlar.

Bu hastalığın birçok belirtisi vardır bunlardan bazıları şunlardır;

-kemik ağrısı

-eklemlerde ağrılar

-felç

-kilo kaybı

-karında şişlik ve öne çıkan bir göbek

-kansızlık, bulantı, kusma vb.

-çocuklar da boyun uzamaması

-romatizma hastalıkları

-triod bezi hastalıkları

Gibi birinden farklı ve çok olan belirtilerin başlıcalar bunlardır.

En çok çocuklarda belirlenen çölyak hastalığı yüzünden gelişim konusunda bebeklerin arkadaşlarına göre geride kalmaları ve vitamin alamadıklarından vücudun gelişmemesi çocukların dertlerini anlatamamaları da buna eklenince ailelerin psikolojileri çocuklara yansıtmamaları gerekiyor ki bu hastalıktan yara almadan kurtulabilsinler. Çocuklarda karın ağrısı, ishal ve bağırsakların düzgün çalışmamasından dolayı oluşan gaz da bebeği rahatsız eden ayrı bir özellik.

Çocuklarda Çölyak Hastalığı

Küçük bağırsaklar üzerinde ince tabakadan oluşan ve emilimi sağlayan bağırsaklara zarar vermesi de hastalığın kalıtsal olarak görülebilir. Genellikle bayanlarda görün ama cins fark etmeyen çölyak hastalığı çocuklarda olduğu gibi herkes de görülebiliyor. Buğday ürünlerinden uzak durmak gerekir ama pirinç, mısır, patates gibi ürünleri tüketmek gerekir. Bu tedavi de sıkı bir diyet uygulamaya ve bağırsaklardaki sorunların aşılabilmesi için sıvı şeyler tüketmelisiniz ki bağırsaklar düzelsin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.