Diyet Haplarının Riskleri

0 192

Piyasada reçetesiz satılan diyet haplarının kullanımı çok fazla artmıştır. Her yerde reklamları dönen bu ilaçlar önemli riskler taşıyabilir. Bu ürünlerin tamamen doğal maddelerden üretildiği iddialarına inanarak kullanılan bu ürünler tüketiciler tarafından güvenli olarak kabul edilmektedir. Sağlığınızı korumak ve güvenli bir şekilde kilo vermek için bu ürünlerin risklerini de bilmeniz önemlidir.

Sağlıklı Kilo Vermek

Diyet haplarında risk hızlı kilo vermeye neden olmasıdır. Sağlıklı zayıflamak, haftada 0,5-1 kg vererek uzun sürede kilo vermektir. Diyet hapları daha hızlı kilo vermeye neden olabilir. Ancak bunu yağ yakmak yerine vücuttaki suyu atan diüretik denilen idrar söktürücü etki ile yapabilir. Bu da ciddi su kaybına neden olur ve tehlike yaratabilir. Ayrıca aşırı hızlı kilo kaybı yağ yerine diğer dokuların yanması ile olabilir.

Yönetmeliklerde Eksiklikler

Reçetesiz satılan bu diyet hapları ve diğer bitkisel takviye ilaçlar, piyasaya çıkmadan önce zorunlu güvenlik testlerinden geçme zorunluluğu yoktur. 2009 da yayınlanan bir makalede, FDA soruşturmasında, 72 reçetesiz satılan diyet hapının, reçete ile satılan ilaçlardan bile daha fazla tehlikeli madde içerdiğinden bahsetmektedir.  Ayrıca 2010 yılında Amerika’da bir gazetende yayınlanan bir yazıda, tarım ilaçları, kurşun, toksik metaller, steroidler içerdiği tespit edildiğinden bahsedilmiştir.

Tehlikeli Yan Etkileri

Denetleme eksikliğinden dolayı bu reçetesiz satılan diyet haplarını özellikle riskini artırmaktadır. Potansiyel yan etkiler inme, kalp krizi, nöbet geçirme, intihara eğilim sayılabilir. Ayrıca başka rahatsızlıklarınız için kullandığınız ilaçlar ile etkileşim sonucunda yan etki riski armaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.